Şuanda Buradasınız: Haberler Yüzme Havuzlarındaki Risk

Yüzme Havuzlarındaki Risk

e-Posta Yazdır PDF

Yüzme havuzları, hava ve çevre koşullarının açık olmasından dolayı dışarıdan gelen etkilere maruz kalırlar. Bu etkenler arasında mikroplar, bakteriler, virüsler ve mantarlar yer alır. Hastalıklara neden olan mikroplar rüzgar, havalandırma ve yüzücüler tarafından havuza taşınırlar.

 

Yüzme havuzları, hava ve çevre koşullarının açık olmasından dolayı dışarıdan gelen etkilere maruz kalırlar. Bu etkenler arasında mikroplar, bakteriler, virüsler ve mantarlar yer alır. Hastalıklara neden olan mikroplar rüzgar, havalandırma ve yüzücüler tarafından havuza taşınırlar. Son yıllarda havuzlardan kapılan hastalıklar hızla artmaktadır. Bununla birlikte havuz kimyasallarından klorun yarattığı astım ve kanser gibi hastalıklarla ilgili yazılı ve görsel basında çık haberler artmaktadır.

Mikrop ve bakterilerin suya girmesini engelleyemeyiz. Ancak yapılabilicek en uygun şey bunları en kısa sürede etkisiz hale getirerek doğabilecek sağlık risklerini ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı ve TSE tarafından anaons edilen havuz kimyasallarının dozlama oranlarına kesinlikle uyulmalıdır. Yüzme havuzlarında bulunması gereken kimyasal oranları hakkında sitemizden daha detaylı bilgiyi görebilirsiniz.